+48 22 610 02 52        centrum@migrant.pl

ZAPRASZAMY
Pon-Czw. 10.00-20.00

Działalność

Współczesna migracja stanowi najbardziej rozległy ruch wszechczasów i obejmuje obecnie około 200 ml ludzi na całym świecie. Przekształciła się w strukturalną rzeczywistość współczesnego społeczeństwa i stanowi coraz to bardziej złożony problem z punktu widzenia społecznego, kulturalnego, politycznego, religijnego,ekonomicznego i duszpasterskiego.

2007 ANJP 2

Przyjęcie obcego jest zasadniczym wyznacznikiem Kościoła Katolickiego, Kościół, który byłby zamknięty na przyjęcie każdej osoby, bez względu na pochodzenie, przestałby być znakiem zbawienia dla wszystkich ludzi. Dlatego jesteśmy otwarci na na każdego, kto zawita w nasze progi, bez względu na narodowość, język, religię czy światopogląd.

Wychodzimy naprzeciw tym wyzwaniom będąc świadomymi, że w zmieniającej się rzeczywistości społecznej i ekonomicznej Europy ogromna rzesza migrantów znajduje miejsce do życia również w Polsce. Dlatego staramy się udzielać kompleksowej pomocy wszystkim, którzy z nami się kontaktują.


 

Miejsce spotkania

W Centrum Migranta pragniemy odpowiadać na konkretne potrzeby migrantów, ale nade wszystko chcemy z nimi po prostu być. Pragniemy tworzyć przestrzeń spotkania, tak, aby wszyscy ci którzy przekraczają próg naszego Centrum czuli się przyjęci, czuli, że nie są sami. Prócz indywidualnych rozmów zapraszamy cudzoziemców na różne spotkania tj. wigilia, kolędowanie, spotkania modlitewne, misyjne, wspólne zwiedzanie Warszawy.

 

Kursy języka polskiego

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu oferuje lekcje języka polskiego dla uchodźców i migrantów, którzy planują pozostać w Polsce. Naszym celem jest efektywne nauczanie języka polskiego oraz przedstawienie różnych aspektów polskiej kultury.

2007 ANJP 2

Nasi nauczyciele są wolontariuszami, którzy z radością i pasją, a często także niemałą kreatywnością, uczą przybyszów z wielu zakątków świata. Lekcje odbywają się w najczęściej niewielkich, kilkuosobowych grupach, co sprzyja ciepłej, przyjacielskiej atmosferze.

Obecnie lekcje języka polskiego prowadzone w czterech różnych miejscach w Warszawie i okolicach:

 

Legalizacja pobytu

Pomagamy w procedurach administracyjnych związanych z legalizacją pobytu. Udzielamy porad, pomagamy w uzupełnianiu wniosków i kompletowaniu dokumentów, w kontakcie z odpowiednimi urzędami.

 

Duszpasterstwo grup językowych

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu stara się wyjść na przeciw duchowym  i religijnym potrzebom migrantów. Dwaj werbiści o. Józef Nguyễn Huy Thêm SVD z Wietnamu i o. Krzysztof Malejko z Polski, prowadzą duszpasterstwo wśród wietnamskich katolików przebywających w Polsce. Wcześniej pracował również o. Joachim Võ Thành Khánh SVD, który po kilkunastu latach posługi wrócił do swojego rodzimej prowincji w Wietnamie. Współpracują z nami również siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi z Wietnamu: s. Anna NGUYỄN Thị Hồng Thắm FMM, odpowiedzialna za przygotowanie śpiewu i katechezę oraz s. Terexa BÙI Thị Lệ FMM. W ramach posługi duszpasterskiej sprawujemy cotygodniową Eucharystię, prowadzimy katechezy przygotowujące do przyjęcia sakramentów, chór parafialny oraz lekcje języka wietnamskiego dla najmłodszych Wietnamczyków, którzy urodzili się już w Polsce.

Msze Święte w języku wietnamskim są sprawowane w dwóch miejscach:

2007 ANJP 2

30 minut przed każdą Mszą św. rozpoczynają się modlitwy, adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.

W Łodzi liturgia eucharystyczna w języku wietnamskim sprawowana jest w drugą niedzielę miesiąca.

Centrum wspiera i pomaga w duszpasterstwie hiszpańskojęzycznym, które prowadzone jest również w parafii na Żeraniu. Msze Św. odbywają się w każdą niedzielę o godz. 13.00.

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 15.00, również w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie, odbywa się Msza Święta w języku angielskim sprawowana przez księży z Afryki, którzy studiują teologię na UKSW. Mszy Św. towarzyszy oprawa w rytmach afrykańskich.

Wraz ze Stowarzyszeniem Sinicum organizujemy także comiesięczną Mszę Świętą w języku chińskim (pierwsza niedziela miesiąca o godz. 16). Miejsce: parafia Św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie.

W samym Centrum Migranta na ul. Ostrobramskiej jest możliwość rozmowy i porady duchowej w językach: angielskim, francuskim i wietnamskim (po wcześniejszym umówieniu) oraz skorzystania z książek i czasopism religijnych w różnych językach.


 Zob. też Msza Święta w intencji migrantów i uchodźców