ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Nowenna do Męczenników Wietnamskich

nguyen kim thong345x800px minHistoria Kościoła wietnamskiego od samego początku naznaczona jest licznymi prześladowaniami chrześcijan, a co za tym idzie, świadectwem męczeństwa. Pierwsi misjonarze przybyli do tego kraju Azji Południowo-Wschodniej w XVI w. Ich działalność obejmowała głównie tereny Tonkinu, dziś północnej części Wietnamu.

Przez kilka stuleci władcy wietnamscy wydawali dekrety zabraniające publicznie wyznawania wiary. Częstą praktyką realizacji królewskich dekretów były organizowane przez lokalnych mandarynów wraz z żołnierzami króla zasadzki na kapłanów i świeckich wiernych. Najcięższe czasy przypadły na okres panowania króla Minh-Manga, który sprawował rządy w latach 1820-1840. Zginęło wtedy od 100 do 300 tysięcy wiernych.

Kościół wyniósł na ołtarze 117 męczenników z lat 1745–1862. Beatyfikowani zostali pomiędzy 1900 i 1951 rokiem w czterech różnych terminach. Ich kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II w 1988 roku. Wspomnienie liturgiczne wypada 24 listopada.

W gronie świętych Męczenników Wietnamskich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i 10 Francuzów. Prawie połowa należała do Rodziny Dominikańskiej. Większość stanowią wierni świeccy. Spośród kleru jest 8 biskupów i 50 kapłanów. 

Skąd bierze się siła, by stawić czoło męczeństwu? Benedykt XVI odpowiadając na to pytanie stwierdza: „Z głębokiego i ścisłego zjednoczenia z Chrystusem, ponieważ męczeństwo i powołanie do męczeństwa nie są rezultatem wysiłku człowieka, ale są odpowiedzią na inicjatywę i na powołanie Boga, są darem Jego łaski, która uzdalnia nas do ofiarowania własnego życia z miłości do Chrystusa i do Kościoła, a także do świata”.

Współczesna historia Kościoła wietnamskiego nie odbiega wiele od sytuacji z tamtych lat. Co prawda, nie dochodzi już do krwawych prześladowań, kiedy to wierni zmuszani byli do prostego i jednoznacznego wyboru między zaparciem się wiary a utratą życia. Niemniej jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wielu kapłanów zmuszonych było opuszczać parafie, zakonnicy opuszczać klasztory, nie jeden wierny trafiał do aresztu.

Wiele współczesnych wyzwań, wobec których stoi naród, takie jak wewnętrzna migracja za pracą szczególnie młodych ludzi, coraz bardziej konsumpcyjny styl życia, brak sprawiedliwości społecznej, troska o rodzinę, katastrofy naturalne czy zanieczyszczenie środowiska, są również wyzwaniem i zadaniem dla Kościoła. Za wstawiennictwem 117 świętych męczenników wietnamskich prosimy o dar silnej wiary, miłość Boga i bliźniego dla współczesnego pokolenia katolików wietnamskich, aby byli „solą ziemi i światłem świata”.

Szczególnej opiece św. Andrzeja Nguyen Kim Thonga, jednego z grona 117 męczenników, którego relikwie znajdują się w Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu, polecamy wietnamskich migrantów w Polsce.

fu shenfu logo final whiteback beznapisuZOBACZ: Poświęcenie relikwii św. Andrzeja Nguyễn Kim Thông (GALERIA)


[quix id='9']