+48 22 610 02 52        centrum@migrant.pl

ZAPRASZAMY
Pon-Czw. 14.00-20.00    Pt 8.00-14.00

Wiadomości

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Lublinie

zadarko msza 1small15 stycznia 2017, w 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy (ŚDMiU), w Kościele Akademickim KUL odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Po wspólnej Eucharystii odbyło się spotkanie z wiernymi i dyskusja, która była wstępem do konferencji "Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce", która miała miejsce następnego dnia na KUL-u.

W homilii Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, że imigranci i uchodźcy stanowią część historii zbawienia. Bóg chce w tych ludziach objawić swoją chwałę. Chce objawić swoich proroków, aby Jego zbawienie dotarło aż po krańce ziemi. Jest to tak wielkie i trudne wyzwanie, że dla wielu katolików duchownych i świeckich jest praktycznie niewykonalne – mówił biskup Zadarko.

Biskup zachęcił zebranych do codziennej modlitwy za uchodźców. Przypomniał wezwanie Franciszka z Wawelu, który w odpowiedzi na jego pytanie dotyczące kryzysu uchodźczego w Europie, prosił Polaków, aby modlili się godzinę tygodniowo w intencji uchodźców.

We wspólnej Eucharystii uczestniczyli ojcowie Andrzej Pietrzak SVD i Jacek Gniadek SVD, którzy byli jednymi z głównych organizatorów tegorocznych obchodów ŚDMiU w Lublinie.

Oprawę muzyczną przygotowały Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi ze wspólnoty w Lublinie.

Msza św. w kościele akademickim KUL (15 stycznia 2017)

           

           

     

 

kul plakat800pxNastępnego dnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Teologii Fundamentalnej KUL (dr hab. Andrzej Pietrzak SVD) i werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu.

W wydarzeniu udział wzięli liczni prelegenci z całej Polski, którzy zajmują się tematyką uchodźców i migrantów zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował żywą dyskusję nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Mam wrażenie, że poruszamy się obecnie w przestrzeni, gdzie krańcowe punkty są określone terminami: terrorysta i gość – stwierdził podczas konferencji bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Skrajne postawy i poglądy przeszkadzają katolikom w przyjmowaniu chrześcijańskiej postawy gościnności. Chrystus ma dziś twarz uchodźcy mimo, że my gmatwamy i mylimy pojęcia przerzucając się argumentami opartymi na lęku i emocjach - dodał bp Zadarko.

W ramach konferencji swoje wystąpienie miał także płk Andrzej Jakubaszek, dyrektor Komendy Głównej Straży Granicznej, który podkreślił, że migracja w Polsce ma w głównej mierze charakter legalny, co jest wyjątkiem na skalę europejską. Największą grupę migracyjną w naszym kraju stanowią obywatele Ukrainy. Polskie urzędy konsularne wydały prawie 2 mln wiz, z tego ponad 60 proc. zostało wydanych obywatelom Ukrainy.

Dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która od wielu lat bada imigrację wietnamską w Polsce, podkreśliła, że jest ona określana jako wzorcowa. Wietnamczycy w Polsce są społecznością bardzo dobrze zreorganizowaną. Najstarsze wietnamskie stowarzyszenie powstało jeszcze w latach 80. tych ubiegłego wieku.

Na konferencji swój wykład wygłosił dr Jacek Gniadek SVD, werbista i dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie. Tematem jego wystąpienia była dwustronna integracja wolontariuszy i imigrantów w ramach lekcji języka polskiego prowadzonych w Ośrodku Migranta. Warunkiem właściwej integracji jest zawsze przestrzeń wolności, którą gwarantuje własność prywatna. Przyjęcie obcego zakłada posiadanie przez przyjmującego na własność domu. – Przymusowa integracja ma miejsce wtedy, gdy rząd wpuszcza na teren państwa kogoś, kogo nikt nie przyjąłby na teren swojej posesji – podkreślił ojciec werbista.

Filmy z wykładów dostępne są w dziale MEDIA na naszej stronie oraz na kanale YouTube, a publikacja pokonferencyjna ukaże się w serii "Materiały i Studia Księży Werbistów".

Konferencja "Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce" (16 stycznia 2017)