W niedzielę 14 stycznia 2018 roku Kościół na całym świecie obchodził 104. Dzień Migranta i Uchodźcy. Specjalnie na tę okazję papież Franciszek wystosował orędzie, w którym podjął refleksję nad czterema czasownikami: przyjmować, chronić, promować i integrować.

Także Kościół w Polsce, do której przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców aktywnie włączył się w te obchody. W wielu kościołach, także werbistowskich odbyły się Msze św. ze specjalnego formularza o uchodźcach i migrantach.

Werbiści tego dnia sprawowali Eucharystię za uchodźców i migrantów w trzech miejscach: w kościele św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu, w Parafii św. Małgorzaty w Bytomiu oraz w kaplicy sióstr Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku.

W liturgię w Warszawie i Sulejówku zaangażowali się werbiści pracujący w Centrum Migranta Fu Shenfu. O. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Centrum, który głosił homilie w kościele św. Jadwigi, wskazał na rolę naszej motywacji w odniesieniu do obcokrajowców. Mówił, że bardziej liczy się dlaczego coś robię niż to, co robię, ponieważ najpierw musimy otworzyć nasze serce na migrantów, dostrzec w nich samego Chrystusa, dopiero wtedy podejmiemy konkretne działania.

Na koniec każdej Eucharystii wierni odmówili dziesiątkę różańca na pięciokolorowym misyjnym różańcu, ofiarując ją za ludzi w drodze. Te pięć kolorów symbolizujące każdy kontynent ma nam przypominać, że migracje mają zasięg globalny.

Jedna dziesiątka różańca za uchodźców i migrantów to werbistowska odpowiedź na apel papieża Franciszka, który prosi o cotygodniową modlitwę za tę grupę ludzi.

Każdy z uczestników Mszy św. otrzymał małą broszurkę wraz z „dziesiątką” misyjnego różańca do osobistej modlitwy. Broszurka zawiera zdjęcie ikony Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu wraz z krótkim rozważaniem. Odmawiając różaniec zachęcamy do kontemplacji właśnie tej sceny biblijnej, aby utożsamiać się z trudnościami jakie spotykają uchodźcy i migranci.

           

       

0
0
0
s2smodern

Jak nas znaleźć?

 

 

 

 

Centrum Migranta Fu Shenfu

ul. Ostrobramska 98

04-118 Warszawa

Tel. 22 610 02 52

Kom. 781 904 555

E-mail: centrum@migrant.pl