ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Warszawie
Chór afrykański podczas obchodów Dnia Migranta i Uchodźcy (fot. Wiesław Nadolny)

Obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Warszawie

„Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać” - pod tym hasłem odbył się 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w tym roku obchodzony w Kościele katolickim 24 września. W tym dniu w werbistowskiej Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu odprawiono Mszę św. w intencji migrantów i uchodźców. Przewodniczył jej o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Oprócz parafian i werbistów uczestniczyły w niej wspólnoty wietnamska, afrykańska oraz pracownicy i wolontariusze Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie. 

Na początku Eucharystii słowo powitania do zebranych skierował o. Kazimierz Szałaj SVD, proboszcz parafii. Okolicznościową homilię wygłosił o. Andrzej Danilewicz SVD, sekretarz ds. misji Polskiej Prowincji, który komentując orędzie papieża na Dzień Migranta i Uchodźcy przybliżył działalność i zaangażowanie Werbistowskiego Centrum Migranta w pracy z migrantami i uchodźcami w Polsce.

Oprawa liturgiczna i muzyczna uroczystości ukazała różnorodność i piękno Kościoła powszechnego, gdyż podkreślono wiele aspektów kulturowych poszczególnych wspólnot, biorących udział w liturgii. Czytania mszalne, homilia oraz modlitwa wiernych były w językach polskim i angielskim. Pieśni, śpiewane przez 3 chóry - parafialny, afrykański oraz wietnamski - były wykonywane w różnych językach przy akompaniamencie różnych instrumentów. Warto podkreślić, że w liturgii wzięli udział także dzieci ze wspólnoty wietnamskiej, które przygotowały procesję z darami.

dzien migranta2023 04Dzieci Wietnamczyków podczas procesji z darami (fot. Wiesław Nadolny)

Uczestnicy uroczystości mieli doświadczenie wielkiej jedności i radości ze wspólnego przeżywania różnorodności. W praktyce więc można było doświadczyć tego, co wyraża werbistowskie hasło „jedno serce, wiele twarzy”, które, nota bene, jest umieszczone na drzwiach wejściowych do kościoła św. Jadwigi Śląskiej.

Zgromadzenie Słowa Bożego ze swej natury jest międzynarodowe i od wielu lat werbiści w Polsce wychodzą naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców bez względu na pochodzenie czy wyznawaną religię. W świecie rozdartym podziałami i konfliktami, Werbistowskie Centrum Migranta staje się miejscem spotkania dla ludzi wszystkich religii, języków i ras oraz stara się wyjść na przeciw duchowym i religijnym potrzebom migrantów. Oferuje także kursy języka polskiego dla migrantów i uchodźców w Warszawie.

Obecnie dla wspólnot wietnamskich i afrykańskich Msze święte odbywają się regularnie w Parafii św. Stanisława Koski w Mrokowie oraz w Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie.

dzien migranta2023 04Chór wietnamski (fot. Wiesław Nadolny)

Centrum Migranta dba również o wspólnoty wietnamskie w Poznaniu, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu, a także w Rydze na Łotwie, gdzie raz w miesiącu są sprawowane Msze święte i inne sakramenty. Jest to również okazja do spotkania i budowania relacji. 

Werbiści pracują w warszawskiej Parafii św. Jadwigi Śląskiej od 2017 roku. Od tego momentu jest ona miejscem modlitw i spotkań nie tylko wspólnoty parafialnej, ale jest także ośrodkiem duszpasterskim dla wspólnoty wietnamskiej, hiszpańskojęzycznej i afrykańskiej.

Eric Kossi Hounake SVD
Dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie

Fotografie: Wiesław Nadolny