ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Obchody 100. Dnia Migranta i Uchodźcy w Warszawie

1901-Di-danW niedzielę 19 stycznia obchodziliśmy 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Dzień ten jest dla wszystkich chrześcijan zachętą i przypomnieniem, aby żyć w pełni miłością braterską, nie wyróżniając nikogo ani nie dyskryminując, w przekonaniu, że naszym bliźnim jest każdy, kto nas potrzebuje i komu możemy pomóc.

W związku z tym Ośrodek Migranta Fu Shenfu zaprosił wszystkich, którym leżą na sercu sprawy osób przemieszczający się – a także samych migrantów i uchodźców przebywających w Polsce – do udziału we Mszy świętej w ich intencji.

Uroczysta Eucharystia została odprawiona w Katedrze Warszawsko-Praskiej, przewodniczył jej ks. abp Henryk Hoser, Ordynariusz Warszawsko-Praski, a homilię wygłosił o. Jan Wróblewski SVD, dyrektor Ośrodka Migranta Fu Shenfu. Oprawę liturgiczną przygotowali pracownicy i wolontariusze Ośrodka przy udziale młodzieży wietnamskiej; Liturgia Słowa odczytana była w trzech językach: albańskim, wietnamskim i polskim. Mszę świętą transmitowało Radio Warszawa.

Intencją naszą, jako organizatorów tegorocznych obchodów było pragnienie, aby pamięć i modlitwa uwrażliwiły jeszcze bardziej ludzi w Polsce na to, że nikt nie może pozostać obojętny na warunki, w jakich żyją rzesze migrantów, często zdanych na łaskę przypadkowych wydarzeń. Przypomina o tym tegoroczne Orędzie papieża Franciszka, które jest apelem do ludzkich sumień, by nie godzić się na wzrastającą “globalizację obojętności” i podejmować szlachetne wysiłki pomocy tym, którzy potrzebują pilnej konkretnego wsparcia i życzliwości.

„Nasze serce pragnie «więcej», co nie oznacza po prostu umieć  więcej lub mieć więcej, lecz przede wszystkim bardziej być. Świat może stać się lepszy tylko wtedy, gdy nie zaniedbuje się nikogo, również ubogich, chorych, więźniów, potrzebujących i przybyszów; gdy potrafi się przejść od kultury odrzucania do kultury spotkania i gościnności. Migranci i uchodźcy nie są pionkami na szachownicy ludzkości. Są to dzieci, kobiety i mężczyźni, którzy opuszczają bądź są zmuszeni do opuszczenia swoich domów z różnych powodów, którzy mają takie samo słuszne pragnienie, by umieć więcej, by mieć więcej, ale przede wszystkim, by więcej być.” (z orędzia papieża Franciszka)


migranci50