ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Uczyć się kultury spotkania

plakat dmiu2015 120pxUczmy się kultury spotkania, nie bądźmy głusi i ślepi na potrzeby tych, którzy szukają u nas wsparcia – zaapelował abp Henryk Hoser w czasie liturgii odprawionej 18 stycznia z okazji 101. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej przewodniczył uroczystej mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. W liturgii wzięli udział członkowie, pracownicy i przyjaciele prowadzonego przez werbistów Ośrodka Migranta Fu Shenfu.

W homilii abp Hoser przypomniał o odpowiedzialności za tych którzy przybywają do Polski szukając w naszym kraju ratunku i schronienia przed biedą, wojnami czy terroryzmem. Podkreślił, że wbrew pozorom migracja nie dotyczy dziś jedynie bardzo biednych krajów, ale stała się już zjawiskiem powszechnym. Zwrócił również uwagę na problemy i niebezpieczeństw na jakie narażeni są migranci i uchodźcy.

Coraz częściej stają się oni łatwym łupem różnego rodzaju drapieżników, którzy ich eksploatują okradają z tego co im jeszcze zostało - mówił abp Hoser. Dodał, że imigranci, w tym dzieci, bywają zmuszani do niewolniczej pracy za zerowe zarobki, kobiety zaś zmuszane są do nierządu.

Na Sądzie Ostatecznym Bóg zapyta nas: Byłem głodny a daliście Mi jeść; nagi byłem a przyodzialiście Mnie; byłem chory a odwiedziliście mnie – przypomniał kaznodzieja. Zachęcił jednocześnie do wspierania migrantów i uchodźców poprzez modlitwę i dzieła miłosierdzia.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń we Francji abp Hoser podkreślił konieczność nauczenia się życia z ludźmi o innej kulturze. Dramat który rozegrał się w Paryżu jest namacalnym przykładem braku szacunku wobec religii innych, a przecież religia jest dla ludzi najwyższą wartością i nie wolno z niej kpić. Nie wolno religii wyszydzać, nie wolno jej karykaturować bo w pewnych przypadkach powoduje to gwałtowny opór i reakcje prowadzące nawet do terroryzmu, jak to mogliśmy zaobserwować – zauważył kaznodzieja, apelując: Nie bądźmy głusi i ślepi na potrzeby tych którzy szukają wsparcia. Uczmy się kultury spotkania.

mag / Warszawa (za: ekai.pl)

Więcej fotografii z uroczystej Mszy św.