Wiadomości

Dzień Modlitw za Kościół w Wietnamie z abp Hoserem

dzmzkwietn2016 150px24 listopada w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie 117 męczenników wietnamskich - Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy. Z tej okazji zapraszamy na obchody Dnia Modlitwy za Kościół w Wietnamie.

Za wstawiennictwem świętych męczenników chcemy modlić się, aby Kościół w Wietnamie rozwijał się i cieszył prawdziwą wolnością. Wietnamscy imigranci są naszymi sąsiadami i poprzez naszą modlitwę za nich pragniemy wyrazić naszą solidarność z ich narodem w walce o lepszą przyszłość.

24 listopada 2017 roku, o godzinie 19:00. zostanie odprawiona Msza św. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie (ul. Modlińska 4) z udziałem abp Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Liturgia będzie sprawowana w języku polskim i wietnamskim.

Od początku września w parafii na Żeraniu posługują misjonarze werbiści. Abp Hoser powierzył im prace w tej parafii z myślą o pracy z imigrantami w Warszawie. Prócz Mszy św. w języku wietnamskim, jest już sprawowana coniedzielna liturgia w języku ukraińskim oraz raz w miesiącu po chińsku.

Modlitwa za imigrantów jest z naszej strony największym aktem miłości bliźniego. „Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej” (Pwt 10,19).

Wietnam jest uważany za najstarszą córę Kościoła katolickiego w Azji, ale od samego początku chrześcijanie byli represjonowani przez miejscowych władców. Kościół wietnamski rozwijał się na gruncie zroszonym krwią swoich męczenników. Te prześladowania trwają do dzisiaj, chociaż zmieniła się ich forma, gdyż nastąpiło znaczne złagodzenie stosunków między socjalistycznym rządem w Hanoi a Kościołem katolickim.

Dziś Wietnamie żyje ok. 8 mln katolików. Stanowią oni prawie 10 proc. społeczeństwa.

W Polsce mieszka i pracuje około 40 tys. Wietnamczyków, ale często się nie znamy i nie wiele o sobie wiemy. W Warszawie katolicy wietnamscy modlą się w dwóch małych kapicach: w Wólce Kosowskiej oraz przy centrum handlowym na ul. Marywilskiej.

Wietnamczycy przyjeżdżają do Polski za pracą i lepszym życiem. Tak robili i robią również dzisiaj Polacy emigrując głównie do Wielkiej Brytanii. Poszukiwanie lepszych warunków życia jest odwiecznym motywem migracji. Przypomina o tym papież Franciszek, który w orędziu na Światowy Dzień Migranta w tym roku napisał: „Migranci są naszymi braćmi i siostrami poszukującymi lepszego życia (…) Czyż nie jest pragnieniem każdego poprawienie swoich warunków życiowych i osiągnięcie uczciwego i słusznego dobrobytu, który by mógł dzielić ze swoimi bliskimi?”.

Polska to czwarte największe skupisko Wietnamczyków w Europie po Francji, Niemczech i Czechach. Wietnamczycy stanowią drugą pod względem liczebności grupę cudzoziemców w Polsce po Ukraińcach. Najwięcej wietnamskich imigrantów osiedliło się w Warszawie i okolicy.

Imigranci z południowo-wschodniej Azji są grupą bardzo aktywną zawodowo. Pracują głównie w branży handlowej i gastronomicznej świetnie odnajdując się na polskim rynku. Bezrobocie wśród Wietnamczyków nie istnieje. Dzieci Wietnamskich imigrantów chodzą do polskich szkół i często należą do najlepszych uczniów w klasie.


Modlitwa za Kościół w Wietnamie

Boże, nasz Ojcze, uwielbiamy Cię
w naszych braciach i siostrach
żyjących w Wietnamie,
którzy są świadkami Twojej Miłości.

Za wstawiennictwem
świętych męczenników wietnamskich
Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy
prosimy, aby Kościół Jezusa Chrystusa
w tym kraju rozwijał się,
ciesząc się prawdziwą wolnością.

Udziel narodowi wietnamskiemu
darów wiary, nadziei i miłości.
Błogosław mu i prowadź drogami pokoju.
Świeci Męczennicy Wietnamscy
módlcie się za nami teraz i zawsze. Amen.


 

Plakat na Dzień Modlitw za Kościół w Wietnamie

Pobierz PDF