ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Spotkanie Duszpasterzy Imigrantów Archidiecezji Warszawskiej

Tegoroczny  Światowy Dzień  Migranta i Uchodźcy obchodzono w niedzielę  15 stycznia, tj. w liturgiczne wspomnienie św. Arnolda Janssena, Założyciela trzech zgromadzeń misyjnych: Zgromadzenie Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści), Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego oraz Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji. W związku z tym werbistowski Ośrodek Migranta Fu Shenfu zorganizował spotkanie duszpasterzy imigrantów posługujących w Archidiecezji Warszawskiej.  Inicjatorem spotkania był. o. Damian Cichy SVD.

Aktualnie duszpasterską troską na terenie Warszawy i w jej okolicach, objętych jest 10 grup językowych: angielska, niemiecka, francuska, węgierska, hiszpańska, litewska, ormiańska, koreańska, wietnamska, filipińska. Na spotkanie przybyli prawie wszyscy, z wyjątkiem przedstawicieli duszpasterstw: Filipińczyków i Ormian. Wzięli w nim także udział delegowani przez biskupów diecezjalnych reprezentacji obydwu kurii: Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko– Praskiej. Przybyły  również siostry zakonne ze wspólnot misyjnych, zaangażowanych w pomoc migrantom: Franciszkanki Misjonarki Maryi  i Siostry Służebnice Ducha Świętego. Warto podkreślić, że było to pierwsze tego typu spotkanie duszpasterzy imigrantów w Polsce, które miało nie tylko charakter informacyjny, ale stało się okazją do skonsolidowania działań Kościoła  w Polsce na rzecz pomocy uchodźcom i migrantom.

Szansą na pogłębienie  zasygnalizowanych w czasie spotkania tematów i problemów będzie międzynarodowe sympozjum na UKSW w Warszawie na temat: Posługiwanie i misja wśród migrantów. Będzie ono częścią III spotkania Europejskich Duszpasterzy Migrantów, które odbędzie się  w tym roku,  dniach 23–26 października w Warszawie.

Ośrodek Migranta Fu Shenfu powstał z inicjatywy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego we wrześniu 2005 r. Aktualnie zaangażowanych jest w nim 5 współbraci: 2 Wietnamczyków i 3 Polaków. Swoją działalnością obejmuje migrantów i pomaga im w następujący sposób:: legalizacja pobytu w Polsce, nauka  języka polskiego, dostęp do bezpłatnej  kawiarenki internetowej, duszpasterstwo Wietnamczyków i innych wspólnot migrantów. Obecnie dyrektorem  ośrodka jest o. Jan Wróblewski SVD.

Międzynarodowy Dzień Migrantów, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne  ONZ 4 grudnia 2000 roku na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej, obchodzony jest 18 grudnia. Kościół Katolicki natomiast Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzi corocznie w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie.