ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Tết Nguyên Đan - czyli Nowy Rok po wietnamsku

Najważniejszym świętem dla każdego Wietnamczyka jest Tết Nguyên Đan – wietnamski Nowy Rok,  a oficjalne uroczystości noworoczne trwają trzy dni. Według kalendarza księżycowego zwykle przypada on na koniec stycznia albo początek lutego.  W tym roku – a będzie to Rok Węża – święto Tết rozpoczyna się 10 lutego.

Tết jest świętem rodzinnym. Zgodnie z tradycją, przed pierwszym dniem Nowego Roku odbywa się generalne sprzątanie domu – oznacza to „uprzątniecie” ubiegłorocznych niepowodzeń. Ważne jest również, by też oczyścić się duchowo: wybaczyć winy innym i samemu prosić o przebaczenie.

W okolicach Nowego Roku w Wietnamie gości wiosna: zakwitają drzewa brzoskwini, moreli, drzewa mandarynkowe i migdałowce. Na północy kraju na Święto Tết ozdabia się domy gałęziami kwitnącej brzoskwini albo drzewkami mandarynki z zawieszonymi nań owocami,  a ulice upiększa się bukietami kwiatów. Natomiast w Wietnamie Południowym do dekoracji mieszkań i domów używa się gałązek kwitnącej moreli – ważne jednak, żeby kwiaty miały po pięć płatków! Na specjalnie przygotowanych domowych ołtarzykach kładzie się arbuzy, których słodki, czerwony miąższ symbolizuje powodzenie w nadchodzącym roku.

Bez względu na zamożność, każda rodzina stara się przed Nowym Rokiem zakupić jedzenie, kwiaty, owoce i słodycze, aby przygotować ofiarę na ołtarzu przodków i gościnę dla krewnych i przyjaciół na trzy świąteczne dni. Ubożsi Wietnamczycy oszczędzają na tę okazję przez cały rok.

Na święto Tết Wietnamczycy przygotowują specjalne ciasto ryżowe nadziewane mięsem i przyprawami - Bánh chưng. Ma ono kształt kwadratu – taki, jak według wyobrażeń Chińczyków miała ziemia – a jego tradycja sięga podobno 4000 lat!

Wieczorem w przeddzień Tết odbywają się tańce smoka. Wieczorem miejskie parki, ogrody i ulice jaśnieją setkami ognisk – to wokół nich gromadzą się rodziny, podczas gdy radosne pochody i imprezy trwają przez całą noc.

Tej wyjątkowej nocy najmłodsi – dzieci i wnuki – składają życzenia swoim rodzicom i dziadkom, a następnie dorośli życzą pomyślności swym dzieciom. Z tej okazji dzieci otrzymują drobne sumy pieniędzy „na szczęście”. Monety albo banknoty (choć nie są to duże kwoty, to ważne, aby były to nowe – świeżo wydrukowane lub wybite pieniądze) powinny być zapakowane w czerwone woreczki z papieru albo tkaniny z czerwoną kokardką: kolor czerwony oznacza szczęście, powodzenie.

W tym roku (a będzie to Rok Węża) święto Tết wypada 10 lutego.