ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Święto Latarni w Warszawie

24 lutego w werbistowskim Ośrodku Migranta Fu Shenfu w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji Święta Latarni, tradycyjnego święta obchodzonego 15 dni po Chińskim Nowym Roku. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Kościoła w Chinach, a po niej odbyło się wspólne świętowanie połączone z degustacją chińskich potraw.

Tradycyjne chińskie Święto Latarni stanowi zakończenie obchodów Chińskiego Nowego Roku, najważniejszego święta w kulturze Państwa Środka. Oparty na kalendarzu księżycowym Chiński Nowy Rok tradycyjne rozpoczyna się w styczniu lub lutym wraz z nowiem księżyca, a kończy się w czasie jego pełni.

W czasie Święta Latarni ulice przyozdabiane są bogato zdobionymi lampionami o najróżniejszych kształtach. Odbywają się parady przebierańców i tańce. Tradycyjnym daniem spożywanym w czasie tego święta są ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ pracuje na rzecz konsolidacji polskiego środowiska zaangażowanego w szeroko pojętą współpracę na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach. Zajmuje się również nawiązywaniem, pośredniczeniem i koordynacją kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji. Przy tym wspiera inicjatywy służące wzajemnej promocji kultury oraz religii oraz podejmuje wysiłki zmierzające do ubogacenia Kościoła katolickiego w Polsce doświadczeniem kulturowo-religijnym Chin.

Sinicum działa w łączności ze zgromadzeniami zakonnymi, a szczególnie werbistami oraz Sióstrami Służebnicami Ducha Świętego (SSpS), które mają ogromne doświadczenie na polu działalności na rzecz Kościoła katolickiego w Chinach.