ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

„Umrzeć z nadziei”: świeccy z biskupami modlą się za uchodźców

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików, 23 września w dużych miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio.

W czasie modlitwy będą wymieniane imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Bogu polecani także bedą ci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Nabożeństwo będzie prośbą o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla ludzi dobrej woli.umrzec z nadziei plakat full

W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą w Polsce znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy już przybyli do naszej Ojczyzny.

Uczestnicy nabożeństw zgromadzą się się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Szczecinie i innych miastach. W stolicy, w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej, nabożeństwu o godz. 19.30 przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl.

Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy okazać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże ona dostrzec, że - jak powiedział bp Krzysztof Zadarko - „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom.