ZAPRASZAMY
Pon i Śr  14.00-20.00
Wt i Czw 9.00-20.00

icon fb  icon yt

Wiadomości

WIADOMOŚCI         CZYTELNIA         MEDIA         GALERIA

Relacja z obchodów 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy 2016
Fot. Radek Molenda/Tygodnik IDZIEMY

Relacja z obchodów 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy 2016

W tym roku 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim obchodziliśmy w niedzielę 17 stycznia, w katedrze pw. Św. Michała i św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Obchody zorganizowane zostały przez Fundację Ośrodek Migranta Fu Shenfu oraz jezuickie stowarzyszenie W Akcji.

O godz. 12.30 uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz Diecezji Warszawsko–Praskiej. We Mszy świętej uczestniczyli werbiści należący do Domu Misyjnego Ducha Świętego w Warszawie z o. Prowincjałem Erykiem Koppą SVD na czele oraz przedstawiciele Fundacji Ośrodek Migranta Fu Shenfu w Warszawie, a także przedstawiciele jezuickiego Stowarzyszenia W Akcji. Obecny był również ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii katedralnej.

Tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy wyjątkowo mocno wpisywał się w obchodzony w całym Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, dlatego też w swojej homilii abp Hoser zachęcał, by w duchu nauczania św. Jana Pawła II kształtować „wyobraźnię miłosierdzia” i „ nie pozostawać głuchymi i ślepymina potrzeby tych którzy szukają naszego wsparcia, ale zauważyć w nich przede wszystkim człowieka”.

Oprawę liturgiczną przygotowali uchodźcy i migranci z Albanii, Ukrainy i Jordanii. Na zakończenie o. Jan Wróblewski SVD, dyrektor Ośrodka Migranta podziękował za współpracę, pomoc i zaangażowanie na rzecz pomocy uchodźcom i migrantom.

Po Mszy świętej odbyło się okolicznościowe spotkanie w podziemiach katedry warszawsko–praskiej, w którym uczestniczyli ks. abp H. Hoser oraz zaproszeni goście. Była to okazja do bezpośredniego spotkania z uchodźcami i migrantami, poznania powodów ich przybycia do Polski, wymiany spostrzeżeń i wzajemnego wsparcia. 

Fotografie: Radek Molenda/Tygodnik IDZIEMY